Jest mnóstwo sposobów na szybką utratę masy ciała, niestety większość z nich wiąże się ze sporymi wyrzeczeniami.
W trakcie takiej drastycznej kuracji odchudzającej jesteśmy wiecznie głodni i rozdrażnieni, co najczęściej kończy się powrotem do starych nawyków.
Efekt? Zrzucony tłuszczyk wraca i cały nasz trud okazuje się daremny. W starciu siły woli z głodem to zwykle ten drugi okazuje się zwycięzcą, dlatego jedyny rozsądny i skuteczny sposób na utratę wagi to ograniczenie kalorii, ale bez konieczności głodzenia się. Dobrze zbilansowana dieta może być jeszcze wspomagana skutecznymi suplementami które dadzą nam najlepsze efekty. Mowa tutaj o takich preparatach jak Fat burn Active czy też Sanuslim.
Szybka utrata wagi
Zasada nr 1 – uwaga na tuczące węglowodany i cukry!
Cukry i skrobia to najwięksi wrogowie szczupłej sylwetki. Jeśli chcemy utrzymać prawidłową wagę, musimy wyeliminować szkodliwe węglowodany z codziennego jadłospisu lub co najmniej mocno ograniczyć ich spożywanie, na ograniczeniu węglowodanów opiera się także dieta ketogeniczna
Cukier i skrobia pobudzają produkcję insuliny, a to właśnie ona gromadzi największe zapasy tłuszczu w naszym ciele. Kiedy poziom insuliny spada, organizm, w poszukiwaniu energii, zaczyna sięgać po zapasy tłuszczu. Obniżony poziom insuliny służy także nerkom, które sprawniej usuwają nadmiar wody z organizmu.
Wiecej o insulinie i jej działaniu dowiesz się na stronie —>>> wikipedi
Wykluczając z posiłku cukier i skrobię możemy zgubić w ciągu jednego tygodnia nawet 3 kilo – tak dużo niepotrzebnego tłuszczu i wody potrafi się zgromadzić w komórkach, mogą w tym także preparaty w odchudzaniu przeznaczone do diety ketogenicznej jak Nuvialab keto .
Decydując się na nisko węglowodanową dietę możemy jeść większe porcje, aż do uczucia sytości, podczas gdy posiłki skomponowane z produktów nisko tłuszczowych muszą mieć określoną wielkość i zazwyczaj jest ona niedostatecznie duża, by w stu procentach zaspokoić swój głód.
Każdy z posiłków powinien dostarczać nam białka, tłuszczu i zdrowych węglowodanów. Łączenie produktów z różnych grup pozwoli w naturalny sposób ograniczyć dawkę zbędnych kalorii.
Zasada nr 2 – jedz białko i warzywa
Poznaj moc cennego białka
Białko znajdziemy przede wszystkim w:
- chudym mięsie (np. drób, jagnięcina),
- rybach (np. łosoś, pstrąg),
- owocach morza, jajkach.
Wysoka zawartość białka w jedzeniu skutkuje nie tylko tym, że nasze ciało otrzymuje dużą dawkę zdrowej energii, ale sprawia też, że szybciej czujemy się najedzeni i rzadziej czujemy potrzebę sięgania po zdradliwe przekąski.
Mówiąc inaczej – jedząc duże ilości białka tracimy na wadze, ale wcale nie czujemy się głodni, jak to ma miejsce przy większości diet odchudzających. Białko po prostu musi się znaleźć w codziennym menu, jeśli chcemy utrzymać niską wagę i dobre samopoczucie.
Warzywa bez ograniczeń
Większość warzyw ma tak niską zawartość węglowodanów, że można je jeść w dużych porcjach. Polecane są między innymi:
Warzywa warto dodawać do każdego posiłku, można też bez przeszkód stosować je jako przekąskę pomiędzy głównymi posiłkami. Dieta opierająca się na warzywach potrafi obniżyć dzienne spożycie węglowodanów do zaledwie 50 gram. I to bez negatywnych skutków dla zdrowia.
Z tej samej kategorii: Zasady Zdrowego Odżywiania
Wręcz przeciwnie, warzywa dostarczają zarówno energii, jak i błonnika, witamin oraz minerałów. Jedząc warzywa, możemy w ogóle zrezygnować z produktów zbożowych. Najzdrowsze są warzywa świeże i surowe, zimą śmiało możemy sięgać po mrożonki.
Tłuszcz też jest potrzebny
Trzecim ważnym składnikiem diety jest tłuszcz. Wbrew pozorom, całkowite wyeliminowanie tłuszczu z jadłospisu wcale nie jest tak korzystne dla naszego organizmu. Trzeba tylko właściwie wybrać jego źródło.
Dostarczycielem zdrowego tłuszczu może być na przykład:
- olej kokosowy,
- oliwa z oliwek,
- masło,
- orzechy.
Tłuszczu naprawdę nie trzeba się bać. Ten pochodzenia roślinnego jest jak najbardziej wartościowy i potrzebny dla zdrowia.Warto też pamiętać, że łączenie produktów nisko tłuszczowych i o niskiej zawartości węglowodanów prowadzi to tego, że czujemy się osłabieni, nie mamy dobrego nastroju i nie jesteśmy w stanie dokończyć kuracji odchudzającej.
Zasada nr3 – Nie zapominaj o ruchu!
Dobrze opracowana dieta wystarczy, by stracić na wadze, ale na pewno nie zaszkodzi włączyć do planu dnia ćwiczeń. Najlepszą opcją są trzy do czterech treningów tygodniowo, zawsze według schematu: rozgrzewka, ćwiczenia zasadnicze, rozciąganie, zobacz inne nasze artykuły z treningami Chodakowskiej czy Melani B
Jeśli do tej pory nasza aktywność fizyczna była znikoma, lepiej nie zaczynać od bardzo wymagających treningów, tylko stopniowo zwiększać obciążenia. Najprościej będzie spytać instruktora, jaki zestaw ćwiczeń będzie dla nas najbardziej odpowiedni.
Przy diecie nisko węglowodanowej możemy sobie pozwolić na każdą formę sportu, od podnoszenia ciężarów po wymagające ćwiczenia cardio. Podobnie jak w diecie, tak i w aktywności fizycznej kluczowa jest regularność. Lepiej więc będzie wybrać mniej wymagające ćwiczenia, za to wykonywane kilka razy w tygodniu, zamiast wyczerpujących treningów od czasu do czasu.
Dodatkową wskazówką jest także picie wystarczającej ilości wody , o czym nie powinniśmy zapomnieć
Szybkie i zdrowe posiłki
Dieta wcale nie wymaga od nas skomplikowanych potraw i kosztownych składników. Wiele niskowęglowodanowych posiłków przygotujemy w kilka minut.
Na śniadanie idealne będą jajka, na obiad możemy przygotować kurczaka z sałatką, na kolację wystarczy świeża ryba z warzywami. Posiłki tego rodzaju, mimo że małokaloryczne, dają mnóstwo energii i sił witalnych.
Chociaż się odchudzamy, nie czujemy się zmęczeni i apatyczni, oduczamy się także podjadania, bo po prostu najadamy się podczas głównych posiłków. Dieta niskowęglowodanowa jest zatem niezwykle skuteczna, bo nie wiąże się z głodem, wymaga jedynie pewnej zmiany nawyków żywieniowych.
Dzięki temu, że czujemy się podczas takiego odchudzania dobrze, łatwiej nam utrzymać nowy rygor żywieniowy przez kolejne tygodnie. A to pozwala uniknąć efektu jo-jo, typowego dla innych diet. Dietę niskowęglowodanową mogą stosować nawet osoby z problemami zdrowotnymi, ale powinno się wtedy skonsultować nowy jadłospis z lekarzem.
Posiłki z niską zawartością węglowodanów mają to do siebie, że można je spożywać z niemal nieograniczonych ilościach. A to sprawia, że podczas takiej diety nie trzeba wyliczać kalorii dla każdego przygotowanego posiłku i ograniczać jego wielkości, wystarczy stosować się do kilku żelaznych reguł:
Jemy trzy razy dziennie, za każdym razem danie złożone z białka, tłuszczu i warzyw, eliminujemy zboża i produkty wysokowęglowodanowe, ćwiczymy kilka razy w tygodniu, pijemy dużo wody w ciągu dnia. Nie musimy rezygnować z kawy i herbaty, ale ich nie słodzimy. Dla wzmocnienia efektu diety warto też sięgać po suplementy zawierające duże ilości błonnika, usprawniającego trawienie
Przerwa w diecie
A jeśli dopadnie nas od czasu do czasu ochota na ciasteczko albo spaghetti? Czy koniecznie musimy z nich rezygnować? Dobra wiadomość jest taka, że dieta niskowęglowodanowa dopuszcza niewielkie odstępstwa od ustalonego planu.
Jeżeli nie potrafimy całkowicie zrezygnować z węglowodanów, możemy raz w tygodniu pozwolić sobie na ich większą ilość.
Zjedzenie od czasu do czasu pizzy, pączka albo chipsów nie powinno zniweczyć wyników diety, pod warunkiem, że na niezdrowe potrawy będziemy sobie pozwalać wyłącznie w drodze wyjątku, tylko w wybrany dzień tygodnia, np. w piątki.
Dzień „węglowodanowy” nie jest oczywiście konieczny i możemy przez cały tydzień stosować się do zaleceń diety.
Dodaj komentarz