Zdrowa, skuteczna dieta to taka, której nie musimy porzucać po kilku tygodniach, tylko staje się ona naszym nowym sposobem odżywiania na lata. Według naukowców, najlepsza dla naszego zdrowia, a tym samym i dla sylwetki, jest dieta oparta na naturalnych składnikach, znanych człowiekowi od stuleci.
ZASADY ZDROWEGO ODŻYWIANIA
Żywność wysoko przetworzona jest niewskazana, bo zamiast dostarczać nam substancji odżywczych powoduje otyłość i jest przyczyną niemal wszystkich chorób cywilizacyjnych.
Jakich produktów unikać
Na liście produktów zakazanych znajdują się między innymi gotowe dania w proszku, zupy typu instant, cukier i sztuczne słodziki, tłuszcze trans, produkty zbożowe z drobno mielonej, białej mąki, słodycze, chipsy, gazowane napoje.
Również te produkty, które opisywane są jako małokaloryczne i odtłuszczone, stanowią nierzadko zagrożenie dla zdrowia, ponieważ znajdują się w nich chemiczne dodatki, konserwanty i sztuczne barwniki. Idąc na zakupy musimy być po prostu uważnym klientem, dokładnie czytającym etykiety na opakowaniach.
Jak zdrowo się odżywiać
Najzdrowsza i nie budząca żadnych wątpliwości część naszego menu to warzywa. Należy jeść je codziennie i w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń co do ich dobowego spożycia. Warzywa mają niewiele kalorii, za to mnóstwo witamin, minerałów i błonnika.
Bardzo zdrowe są także owoce, jednak w ich przypadku dzienne zapotrzebowanie powinno być kontrolowane, ze względu na sporą zawartość fruktozy. Wystarczy chociażby sprawdzić – Ile kalorii ma banan
Kontrowersje pojawiają się przy włączeniu do diety mięsa, bo nie brak głosów, że jest ono człowiekowi zbędne. Jednak ludzie żywią się mięsem od tysięcy lat i nie ma jednoznacznych dowodów naukowych na to, że produkty pochodzenia zwierzęcego szkodzą, wiadomo za to, że nie ma lepszego źródła białka. Trzeba jedynie sięgać po mięso świeże, nieprzetworzone, najlepiej od zwierząt odżywiających się naturalnie.
Poczytaj też: Serum przeciwzmarszczkowe pod oczy Eternelle Fine Eyelifter
Jak jeść zdrowo – co jeszcze warto spożywać
Cennym składnikiem diety są także ryby, bogate w kwasy omega i ważne dla zdrowia pierwiastki. Kwasy omega znajdziemy również w jajkach, po które warto sięgać kilka razy w tygodniu, najlepiej na śniadanie.
Jeśli chodzi o produkty zbożowe, to wskazane są jedynie pełne ziarna, nieoczyszczony ryż, razowy makaron, pełne w błonnik pokarmowy. W zdrowej diecie nie może zabraknąć nabiału, ale nie powinno się przesadzać z żółtym serem, masłem czy śmietaną – są one bardzo kaloryczne, choć zawierają wiele cennych substancji.
Preczytaj także artykuł: Odchudzanie z fat burn Active
Zdrowe, ale tuczące są także różnego rodzaju orzechy i nasiona – nie rezygnujmy z nich zupełnie, a tylko ograniczajmy dzienne porcje. Najlepszym napojem jest czysta woda oraz niesłodzone herbaty, można też pić kawę – ma ona dużo antyoksydantów.
Od czasu do czasu nie zaszkodzi sięgnąć po czekoladę, ale tylko taką zawierającą co najmniej 70 procent kakao. Dobra dla zdrowia jest również lampka wytrawnego wina.
Sprawdź także: Menozina
Jak ograniczyć spożywanie węglowodanów ?
Tyjemy przez węglowodany. Nie da się ich całkowicie wyeliminować z diety, zresztą nie ma takiej potrzeby – to ważne źródło energii, trzeba je tylko wybierać mądrze.
Węglowodany to zarówno słodkie ciasteczka, jak i warzywa strączkowe, ale jest chyba dla każdego jasne, że tylko te drugie są wartościowym produktem. Wystrzegać musimy się przede wszystkim węglowodanów prostych, czyli:
- cukru
- słodyczy
- wszelkiej wysoko przetworzonej żywności
Ile węglowodanów dziennie ?
Dzienne spożycie węglowodanów zależy od tego, na jaki efekt diety liczymy. Przy 10-50 gramach dziennie możemy szybko stracić znaczną nadwagę, dawka w granicach 50-150 g to zalecana norma dla osób chcących utrzymać szczupłą sylwetkę.
Bardzo niskie spożycie cukrów oznacza, że nie wolno nam jeść niczego słodkiego (z wyjątkiem jednej małej porcji owoców dziennie), pieczywa, makaronów, ziemniaków i białego ryżu.
Dieta niskowęglowodanowa polecana jest diabetykom i osobom ze zbyt wysokim poziomem cukru, ponieważ spowalnia produkcję insuliny i stabilizuje poziom glukozy. Przy nienajlepszym stanie zdrowia przejście na dietę niskowęglowodanową warto skonsultować z lekarzem.
Dieta a zdrowie
Szybko postępująca cywilizacja mocno zmieniła nasze zwyczaje żywieniowe, niestety, nie zawsze w dobrym kierunku.
Ludzie zaczęli jeść mocno przetworzone produkty, które okazały się niezwykle ubogie z składniki odżywcze. Niezdrowa dieta, w połączeniu z brakiem ruchu, spowodowała nagły wzrost liczby ludzi z otyłością.
Nadwaga to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, bo nadprogramowe kilogramy prowadzą do cukrzycy, chorób układu krążenia( w tym może pomóc ci ten produkt –tonerin ), niewydolności nerek, miażdżycy, schorzeń układu kostnego. Nadmiar złych węglowodanów, którymi zajada się większość populacji państw rozwiniętych, dereguluje proces produkcji insuliny.
To ważny hormon, odpowiedzialny za transport glukozy z krwi do komórek. Niedobór insuliny skutkuje cukrzycą, ale równie groźny jest jej zbyt wysoki poziom w regulacji pomoże ci diabetins max.
Insulina potrafi blokować rozpad komórek tłuszczowych, bo organizm czerpie energię ze stale dostarczanego cukru. Dopiero gdy dostawy węglowodanów spadną, ciało zacznie w poszukiwaniu energii spalać tłuszcz i w tym właśnie kryje się sekret szczupłej, zdrowej sylwetki.
Wykluczając węglowodany z diety wcale nie musimy cierpieć na niedobory sił witalnych, bo zastępujemy cukry innymi składnikami, między innymi białkiem.
Optymalny dobór składników diety pozwoli też uniknąć największego wroga odchudzających się osób – głodu.
Dieta bez węglowodanów
Odstawienie tuczącego, słodkiego jedzenia nie jest łatwe. Dla osób przyzwyczajonych do niezdrowych przekąsek nagłe przestawienie na żywność naturalną bywa ogromnym wyzwaniem.
Na początku diety niskowęglowodanowej mogą pojawić się bóle głowy, rozdrażnienie, problemy z trawieniem, uczucie wielkiego zmęczenia.
Gdy jednak po kilku dniach dolegliwości miną, a my poczujemy się lżejsi i pełni sił, zaczniemy doceniać nowy sposób żywienia. Dla uzupełnienia niedoborów energii wystarczy jeść tłuszcz, oczywiście ten zdrowy, np. pochodzący z mięsa albo nabiału.
Przykłady diety niskowęglowodanowej
Przykładowy, dzienny jadłospis może wyglądać tak: na śniadanie omlet z warzywami, smażony na maśle, na lunch tłusty naturalny jogurt z owocami i garść orzechów jako przekąska, na obiadokolację kawałek gotowanego mięsa z lekkim sosem i dużą porcją warzyw.
Składniki jadłospisu możemy oczywiście dowolnie modyfikować, tak by jeść produkty, które najbardziej nam smakują.
Zamiast jajecznicy, jajka możemy po prostu ugotować na miękko, mięso zastępujemy rybami bądź owocami morza, zaś rodzajów warzyw jest tak wiele, że każdy bez trudu znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.
Ważna jest też różnorodność serwowanych potraw. Nie powinno się jeść codziennie tego samego oraz należy się wystrzegać długiej obróbki cieplnej warzyw, które tracą wtedy większość swoich składników odżywczych
No i jak zawsze pamiętamy o piciu wodu, gdyż jest to często pomijany aspekt przy utracie wagi.
Dodaj komentarz