Banany to cenne źródło energii. Często poleca się je jako przekąskę po intensywnym treningu i wartościowy zamiennik dla słodyczy, z drugiej strony jednak, banan uchodzi za owoc tuczący, dlatego osoby chcące się odchudzić nie powinny go jeść. Jak jest naprawdę?
Czy banan rzeczywiście przeszkadza w uzyskaniu szczupłej sylwetki?
Ile kalorii ma banan?
Średniej wielkości banan ma około 114 kalorii. W przeliczeniu na 100 gram, dojrzały, świeży banan dostarcza zaledwie 95 kalorii, trudno go więc uważać za bardzo tuczącą przekąskę. Warto jednak mieć na uwadze wysoki indeks glikemiczny bananów, co oznacza, że po ich zjedzeniu poziom glukozy w organizmie bardzo gwałtownie się zwiększa.
Kaloryczność banana
Innymi słowy, węglowodany zawarte w bananie bardzo łatwo się przyswajają i właśnie z tego względu wskazany jest umiar przy spożywaniu tego owocu podczas diety odchudzającej.
Spalenie jednego banana nie wymaga jednak wielkiego wysiłku – kalorie dostarczone w ten sposób da się spalić podczas krótkiej przejażdżki na rowerze albo podczas 17-minutowego, intensywnego marszu, możesz także zrobić sobie w domu 10 minutowy trening na brzuch z Mel B
Bananów nie należy po prostu jeść w dużych ilościach, a gdy kuracja odchudzająca obejmuje także aktywność fizyczną, obecność tego owocu w menu jest jak najbardziej wskazana – to świetna słodka przekąska, znacznie lepsza od różnego rodzaju energetycznych batonów czy dietetycznych ciastek.
Czy banany tuczą?
Jedzone z umiarem, na pewno nie wpłyną negatywnie na masę ciała, tym bardziej że wiemy teraz ile kcal ma banan. Najlepiej jeść je rano albo na drugie śniadanie, wtedy posłużą jako dobroczynny zastrzyk energii.
Wspomniany wysoki indeks glikemiczny to efekt wysokiej zawartości cukru, który przydaje się w ciągu dnia, ale już wieczorem jest raczej niewskazany, dlatego bananów nie je się na kolację – wtedy rzeczywiście mogą utrudniać gubienie nadwagi.
Co z cukrami zawartymi bananie ?
Cukrów zawartych w bananie nie trzeba się bać, ponieważ są to cukry prebiotyczne, potrzebne naszemu organizmowi. Fruktooligosacharydy z bananów pomagają między innymi w namnażaniu się flory bakteryjnej w jelitach, poprawiają biodostępność wielu składników mineralnych oraz redukują procesy gnilne w układzie pokarmowym.
Banan jest także bogaty w błonnik, który sprzyja trawieniu i tym samym gubieniu wagi. Błonnik zawarty w bananach poprawia metabolizm, redukuje zaparcia i biegunki, zwiększa odporność na infekcje układu pokarmowego.
Jakie witaminy ma banan ?
Banan, w przeciwieństwie do słodyczy, ma nie tylko cukier, ale i całe bogactwo witamin.
- Banany są przede wszystkim źródłem witamin z grupy B,
- prócz tego dostarczają dużo witaminy C – jeden banan pokrywa aż 20 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę C i 12 procent zapotrzebowania na witaminę B6.
- W dojrzałych bananach jest też dużo witaminy E, która jest bardzo cennym antyoksydantem – przeciwutleniacze chronią przed wieloma chorobami oraz mają dobroczynny wpływ na wygląd skóry.
Banan wartości odżywcze
- Banany warto jeść także ze względu na wysoką zawartość potasu, który chroni serce i pomaga utrzymać właściwe ciśnienie krwi.
- Do tego w bananach znajdziemy mnóstwo wapnia, fosforu, magnezu i żelaza, które to chronią organizm przed anemią, skurczami mięśni i utratą elektrolitów.
- W bananie jest jeszcze jedna cenna substancja – tryptofan. To aminokwas, którego ludzki organizm nie potrafi wytworzyć sam, dlatego trzeba go dostarczać w jedzeniu. Tryptofan jest niezbędny przy produkcji serotoniny i melatoniny, ważnych hormonów odpowiedzialnych za prawidłową aktywność mózgu, dobry nastrój oraz prawidłowy sen.
Ze względu na te składniki banan może być nawet traktowany jako ‘antystresowa’ przekąska.
Dodaj komentarz