Woda, tak niezbędna do życia, potrafi być także przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych. Niespożytkowana woda odkłada się bowiem w tkankach, stąd biorą się opuchnięte stawy, worki pod oczami, wzdęty brzuch.
Oraz nadwaga, bo przez nadmiar wody powiększa się masa ciała, dlatego właśnie kuracje odchudzające tak często skupiają się na eliminacji wody z organizmu.
Zatrzymanie wody w organizmie
Zatrzymywanie wody często wiąże się też z różnymi chorobami, u kobiet dochodzi dodatkowo cykl menstruacyjny – burza hormonów potrafi zaburzyć gospodarkę wodną. Zazwyczaj kłopot z nadmiarem wody jest efektem nieprawidłowej diety, warto więc wiedzieć, w jaki sposób można się tych uciążliwości pozbyć.
Jak Pozbyć Się Nadmiaru Wody Z Organizmu
1 Na nadmiar wody najlepsze jest… picie wody. Tak, dokładnie, ponieważ optymalne nawodnienie organizmu sprawia, że metabolizm lepiej funkcjonuje i nie tworzą się żadne złogi. Chodzi jednak o to, by pić wyłącznie czystą wodę, a nie gazowane napoje, słodzone soki czy energetyki na sportowców.
Słodzone napoje są wyłącznie dla osób, które ciężko pracują fizycznie albo intensywnie uprawiają sport, przy normalnej aktywności wspomaganie się cukrem nie jest do niczego potrzebne, jedynie pogarsza kondycję.
Jeśli czysta woda nie smakuje, wystarczy dodać do niej miętę, trochę cytryny albo niewielką ilość słodkich owoców. Na ten temat możesz przeczytać inny nasz artykuł: =>Picie wody a odchudzanie
Jakim cudem ‘więcej wody’ sprawia, że koniec końców robi się jej mniej? Odkładanie się wody w tkankach bierze się stąd, że organizm nie jest właściwie nawodniony, co przekłada się na gorszą pracę nerek i wątroby.
Woda, zamiast krążyć po całym organizmie i usuwać z niego resztki przemiany materii, ‘zapycha’ komórki, co widać na przykład po obrzmiałym brzuchu albo spuchniętych kostkach.
Pijąc duże ilości wody przyspiesza się naturalną cyrkulację płynów, tak że organizmowi znacznie łatwiej jest teraz wydalić jej nadmiar z moczem, kałem i potem.
Sposoby walki z nadmiarem wody w organizmie
Duża ilość wody przyspiesza przemianę materii i jak łatwo się domyślić, usprawnia proces spalania tłuszczu. Świeża woda bez żadnych dodatków pobudza metabolizm, a jeśli jest to woda zimna, to organizm dodatkowo zużywa kalorię, by wodę ogrzać – w taki banalnie prosty sposób można przyspieszyć odchudzanie.
Nadmierne picie wody
Oczywiście, choć wodę ciężko przedawkować, nie należy pić jej na siłę w bardzo dużych ilościach, nie ma też się co łudzić, że sama woda pomoże zgubić nadwagę, jeśli w ciągu dnia je się same tuczące potrawy.
Druga ważna rzecz, to regularne nawadnianie. Optymalna ilość wody to dwa litry na dzień, ale to nie znaczy, że trzeba te dwa litry wypić od razu.
Wręcz przeciwnie, w prawidłowym nawadnianiu chodzi o to, by pić wodę przez cały dzień i na bieżąco uzupełniać niedobory cennych płynów. Innymi słowy, lepiej pić przez cały dzień drobnymi łyczkami, niż jednorazowo opróżnić całą butelkę – wtedy większość wody trafi od razu do pęcherza, a ciało dalej będzie nienawodnione.
Nadmiar wody w organizmie
Odstaw sól – za dużo soli !!!!!
Sól to przyprawa, która bardzo poprawia smak potraw, ale dla zdrowia jest dużo mniej korzystna. To właśnie sól zatrzymuje duże ilości wody, dlatego powinno się ze swojej diety wyeliminować słone przekąski i dania mocno doprawione solą.
Najlepiej byłoby z niej w ogóle zrezygnować i zastępować innymi, zdrowszymi przyprawami – jeśli ktoś nie może się przyzwyczaić do niesłonego smaku, wystarczy ilość spożywanej soli stopniowo ograniczać, aż do całkowitego jej wyeliminowania z jadłospisu.
Przyczyny zatrzymania wody w organizmie
Sód w organizmie człowieka
W soli najgorszy jest sód, którego dzienne spożycie nie powinno przekraczać 1500 mg na dobę. W dzisiejszych czasach ciężko tego dokonać, bo sól jest praktycznie wszędzie, od pieczywa po gotowe dania. Najwięcej soli jest w przekąskach typu chipsy, krakersy, paluszki, słone orzeszki, i to one właśnie jako pierwsze powinny zniknąć z dziennego menu.
Należy też uważać na ketchupy, sosy w butelkach, zupy w kartonach, chleb – tu również dodawana jest ogromna ilość soli, dlatego najlepsze są produkty nisko przetworzone. Zagrożeniem jest również glutaminian sodu, częsty składnik dań orientalnych i potraw w torebkach.
Wpływ cukru na zatrzymanie wody w organizmie
Równie szkodliwy jest cukier, który zwiększa poziom insuliny we krwi. Im więcej cukru, tym poważniejszy problem z pozbyciem się nadmiaru soli sodowej, i w konsekwencji retencja wody zostaje zaburzona, bo płyny nie mogą już swobodnie przepływać.
Błonnik skutecznym sposobem na walkę z wodą w organizmie
Nadmiar wody często zalega w jelitach, co powoduje nieprzyjemne wzdęcia i gazy. Pozbyć się ich można jedząc pokarmy bogate w błonnik, który działa jak miotełka i usuwa z jelit niepotrzebne, psujące się resztki jedzenia.
Błonnik znajduje się między innymi w warzywach, grubo zmielonych ziarnach, owocach, nasionach, bakaliach. Dodatkowo produkty tego typu mają w swoim składzie dużo potasu, dzięki czemu nerki zaczynają sprawniej pracować, a to również pozytywnie wpływa na usuwanie wody z organizmu.
Wprowadzając błonnik do swojej diety trzeba jednak uważać na jego ilość. Jeśli do tej pory spożywało się go bardzo mało, nagłe zwiększenie dawki tylko nasili dolegliwości.
Błonnik jest bardzo wymagający i zmusza jelita do wytężonej pracy, więc gdy są one do tego wysiłku nieprzyzwyczajone, nagła obecność błonnika może się okazać dla nich zabójcza. Dawki błonnika trzeba zwiększać stopniowo, tak by przyzwyczaić jelita do szybszego tempa trawienia.
Błonnik musi też być łączony z dużą ilością wody. Spożywanie błonnika ‘na sucho’, zwłaszcza gdy jest on pod postacią włókien, a nie na przykład w warzywnej zupie, jest niebezpieczne dla układu pokarmowego.
Błonnik bez wody nie pęcznieje, tylko przybiera formę złogów obciążających żołądek, co kończy się ostrym bólem i zaparciami. Krótko mówiąc, dieta bogata w błonnik wymaga picia większych ilości wody.
W jaki sposób pomogą Ci warzywa i owoce
Warzywa to obowiązkowy element każdej zdrowej diety. W warzywach są niemal wszystkie niezbędne składniki odżywcze, nie ma za to groźnych toksyn.
Do tego warzywa są mało kaloryczne, tak więc pomagają utrzymać niską masę ciała. W warzywach jest sporo wody, a do tego bioflawonoidy, które wzmacniają tkanki i nie dopuszczają do wycieku płynów.
Przeczytaj również artykuł: Celleasy dla pięknej skóry
Najbardziej wartościowe są warzywa zielone, żółte, pomarańczowe i fioletowe. Wyjątkowo dobre dla układu wydalniczego są ogórki, bogate w krzem i siarkę, o działaniu moczopędnym – idealne warzywo na problemy z nerkami.
Jeśli chodzi o owoce, to pod względem właściwości nawadniających najlepsze są arbuzy, pomarańcze, ananasy, grejpfruty, brzoskwinie, jagody, żurawina.
Zamiast świeżych owoców można też oczywiście pić soki, ale wyłącznie te wyciskane na świeżo, bez słodzenia i absolutnie bez sztucznych konserwantów. Jeśli sok z owoców wydaje się zbyt kwaśny, lepiej po prostu zjeść surowy owoc, który ma przyjemniejszy smak i nie będzie tak kaloryczny jak sok z dodatkiem cukru.
Prawidłowa flora bakteryjna
Dobre bakterie pomagają zachować równowagę w działaniu organizmu i tym samym nie będzie dochodziło do zatrzymania wody. O florę bakteryjną można zadbać, regularnie odkwaszając organizm, do czego przydają się zdrowe kiszonki i sfermentowane produkty z żywą kulturą bakterii.
Zioła na odwodnienie – Jakie zioła pić ?
Wiele ziół działa moczopędnie, jeśli więc picie samej wody wydaje się zbyt monotonne, można uzupełnić menu herbatkami ziołowymi. Jakie zioła są najlepsze?
- Prym wiedzie pokrzywa, która bardzo skutecznie filtruje organizm, a do tego ma przyjemny, odświeżający smak – może zastępować miętę.
- Drugim cennym ziołem jest skrzyp. On również działa moczopędnie, usprawnia pracę nerek i jest bardzo pomocny przy detoksykacji organizmu – ma przy okazji działanie wzmacniające, odżywiając włosy i paznokcie.
- Jest jeszcze pietruszka, roślina wybitnie moczopędna. Można ją spożywać w formie herbatki przygotowanej z wysuszonych liści, ale takie same właściwości oczyszczające mają również świeże liście. Pietruszkę warto dodawać do każdej potrawy, na przykład do zupy, lekkiego sosu, dań rybnych czy kanapek. Pietruszka jest bardzo łatwa w uprawie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest hodowanie jest w domu, tak by mieć na bieżąco dostęp do świeżej natki. Pietruszka ma bardzo mało kalorii, jest za to niezwykle aromatyczna, więc można nią zastępować inne, mniej korzystne dla zdrowia przyprawy.
- Na nerki, wątrobę i układ pokarmowy pomaga też mniszek lekarski. Herbatki na jego bazie działają moczopędnie i oczyszczająco, dostarczając przy okazji do organizmu duże ilości żelaza, potasu, wapnia, manganu i magnezu.
- Moczopędnie zadziała też czosnek. Dzięki niemu organizm szybciej wydala toksyny zalegające w tkankach, gospodarka wodna zaczyna normalnie funkcjonować, a do tego czosnek świetnie wzmacnia organizm i chroni przed chorobami.
Węglowodany a tycie
Dieta pełna węglowodanów jest nie tylko groźna dla sylwetki, ale i dla zdrowia. Duża ilość tych składników sprawia, że w organizmie zatrzymuje się woda, a ciało czuje się ociężałe i pozbawione energii. Przejście na dietę niskowęglanową ma same zalety – nie tylko oczyszcza z nadmiaru wody, ale i pomaga schudnąć.
Sport a pozbycie się wody z organizmu
Podczas uprawiania sportu ciało bardziej się poci i tą drogą także pozbywa się nadprogramowej ilości wody. Pocenie się ma jeszcze ten plus, że z organizmu wydala się sód, który sprzyja magazynowaniu wody.
Ruch w ogóle ma bardzo dobry wpływ na ogólną kondycję organizmu, dlatego chcąc się pozbyć wody, i przy okazji schudnąć, trzeba przynajmniej kilka razy w tygodniu zdobyć się na większy wysiłek – wystarczy regularna jazda na rowerze czy długie spacery, nie musi to być wcale sport uprawiany profesjonalnie.
Podczas intensywnej aktywności fizycznej naczynia krwionośne rozszerzają się, w efekcie czego nerki wydajniej pracują i ‘przerabiają’ większą ilość płynów, które zostaną z organizmu wydalone.
Sport świetnie pobudza przemianę materii, pomaga zwalczyć zaparcia i wzdęcia brzucha. Wystarczy pół godzinny dziennie i z powodzeniem mogą to być ćwiczenia wykonywane w domu, ważne jedynie, by obejmowały one wszystkie partie ciała i zmuszały ciało do większego wydatku energetycznego niż podczas normalnej aktywności.
Więcej snu
Sen wciąż jest niedoceniany, tymczasem działa on na organizm lepiej, niż kosztowne odżywki i suplementy. Brak snu zawsze prędzej czy później odbije się na stanie zdrowia, bo zaburza to naturalną przemianę materii i uszkadza ważne narządy. Niewyspany organizm gorzej radzi sobie z produkcją hormonów, a to również źle wpływa na gospodarkę wodną.
Więcej ważnych mikroelementów
Do zatrzymywania wody w organizmie przyczyniają się niedobory potasu, wapnia i magnezu. Te składniki znajdują się głównie w warzywach strączkowych, które muszą pojawiać się w codziennej diecie przynajmniej w jednym posiłku.
Niezbędna jest też witamina B6, którą również znajdziemy w świeżych warzywach, poza tym w rybach, chudym mięsie, jajkach, kiełkach pszenicy, orzechach, pestkach dyni i słonecznika.
Za dużo wody w organizmie
Obserwuj swój cykl
U kobiet nadmiar wody dokucza przede wszystkim w tej fazie cyklu, która występuje na kilka dni przed menstruacją. Czasami może to skutkować przybraniem na wadze o ponad kilogram, ciało staje się mocno nabrzmiałe i pozbawione energii.
W tym okresie dbanie o nawodnienie jest szczególnie ważne, dlatego przed okresem należy dużo pić i jeść jak najwięcej warzyw bogatych w błonnik.
Mniej alkoholu
Alkohol działa moczopędnie, ale tylko na początku. Potem odwadnia organizm, przez co w komórkach tworzą się zapasy wody, która zamiast oczyszczać organizm, wywołuje obrzęki.
Nie ma drogi na skróty!!!!!!!!!!!!!
Która z podanych metod jest najlepsza? Wszystkie naraz. Picie dużej ilości wody i jednoczesne żywienie się fast foodami nie przyczyni się do usunięcia nadmiaru wody z organizmu, trzeba działać wielotorowo, jedynie wtedy organizm zadziała tak, jak powinien.
W niektórych przypadkach pomocne są suplementy oczyszczające, warto jednak pamiętać, że choć początkowo mogą one przynieść ulgę, na dłuższą metę tylko ty jesteś za to odpowiedzialny.
Dodaj komentarz