.st0{fill:#FFFFFF;}

Dieta 1000 Kalorii Zasady Efekty Jadłospis I Przepisy 


Dieta 1000 kalorii jest jedną z najpopularniejszych diet. Potrafi przynieść oszałamiające efekty, ale tylko wtedy, gdy będzie przeprowadzana według określonych zasad. Nie wystarczy bowiem tylko zredukować kaloryczności posiłków.

Dieta 1000 Kalorii

Trzeba wiedzieć, jak to zrobić, że organizm faktycznie tracił na wadze, a przy tym normalnie funkcjonował i był w stanie utrzymać nową figurę także po zakończeniu kuracji. Dieta odchudzająca nie może zagrażać zdrowiu, a często tak jest, jeśli zabieramy się za to bez odpowiedniej wiedzy.

Co jeść na diecie 1000 kalorii


Dieta 1000 kcal ma być niskokaloryczna, ale pełnowartościowa. Musi dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, czyli białek, tłuszczów i węglowodanów.

Nie wolno więc w ramach tej diety całkowicie wykluczać np. węglowodanów, co jest dość powszechną praktyką – na dłuższą metę niekoniecznie przyniesie to spodziewane efekty, a do tego jeszcze pogorszymy swoje zdrowie.

Natomiast dzięki temu, że posiłki są skromne, ale bogate we wszystkie potrzebne składniki, po zakończeniu jedzenia czujemy się syci i pełni energii. A to najskuteczniej zachęca do zmiany stylu życia na zdrowszy.

Dieta 1000 kalorii jadłospis

W diecie tego typu powinny się znaleźć przede wszystkim produkty zawierające duże ilości błonnika. Wskazane są kasze gruboziarniste, warzywa, owoce, ale w mniejszej ilości, jako że jest w nich dużo cukru.

Kolejne ważne składniki tej diety to chude mleko i chudy nabiał, delikatne mięso bez skóry, najlepiej pieczone bez tłuszczu, ryby morskie. Trzeba też pić dużo wody mineralnej z dodatkiem cytryny, dzięki czemu trawienie będzie szybsze.

Czego unikać w diecie 1000 kcal

Unikać za to trzeba wszystkich tłustych mięs i wędlin, pełnotłustego nabiału, słodyczy i wszystkich „sztucznych” przekąsek typu chipsy. Gotowanych dań nie wolno zagęszczać mąką, zasmażką, tłustą śmietaną. Napoi nie wolno słodzić cukrem. Do sosów nie używa się majonezu i śmietany. Wykluczone jest też smażenie – zastępuje je gotowanie, pieczenie w folii, dania z grilla.

Dieta 1000 kcal efekty

Trzeba wiedzieć, że skuteczność diety i tempo chudnięcia zależy od indywidualnych predyspozycji, dotychczasowej wagi i stylu życia. I od tego też zależy, ile da się dzięki takiej diecie schudnąć.

Ile można schudnąć na diecie 1000 kcal ?

Przykładowo, młody mężczyzna ważący 90 kg, prowadzący niezbyt aktywny tryb życia, potrzebuje dziennie około 2700 kcal, zatem przechodząc na dietę 1000 kalorii pozbawia organizm aż 1700 kcal.

Z kolei kobieta o wadze 63 kg potrzebuje dziennie 2000 kcal, zatem jej przejście na dietę sprawi, że niedobór kalorii sięgnie 1000 kcal, dlatego schudnie ona mniej od mężczyzny, około 2 kg na tydzień, podczas gdy mężczyzna stracić może nawet 4 kg.

Czy dieta tysiąc kalorii jest bezpieczna ?

Ale długie stosowanie tego rodzaju diety nie przyniesie upragnionych efektów, ponieważ przy tak niskiej podaży kalorii organizm zaczyna pracować na niższych obrotach i w efekcie przestanie w ogóle spalać tłuszcz.

Innymi słowy, długoterminowe ograniczanie kalorii nie zapewni szybkiej utraty wagi, bo ta obniżać się będzie tylko w pierwszym tygodniu diety, gdy organizm jeszcze przystosowuje się do nowego sposobu żywienia. Potem dieta 1000 kalorii przestaje działać.

1000 kalorii tylko przez tydzień

dieta 1000 kalorii

Dieta 1000 kcal nie tylko nie działa po dłuższym czasie, ale może też przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Minimalna ilość kalorii dla kobiety to 1200 kcal, dla mężczyzny 1700 kcal, a dostarczanie mniejszych ilości kalorii prowadzi w końcu do wycieńczenia organizmu.

W ciele zaczyna brakować składników odżywczych, metabolizm zaczyna tak spowalniać, że tłuszcz, zamiast się spalać, zaczyna się odkładać w formie zapasów. I nawet jeśli dalej dochodzi do utraty masy ciała, to redukowany jest nie tłuszcz, ale mięśnie, a to wcale nie jest dobrze dla kondycji organizmu.

Dieta 1000 kalorii – Jak układać jadłospis?

Posiłki muszą być budowane według określonych zasad. Nie wolno jeść tylko raz dziennie większego posiłku. Znacznie skuteczniejsze będzie podzielenie 1000 kalorii na kilka porcji, spożywanych w ciągu dnia mniej więcej co trzy godziny. Dania są małe, ale muszą być sycące i pełnowartościowe.

Przykładowo, na śniadanie można zjeść banana i grzankę z pełnoziarnistego pieczywa, na obiad przygotować niewielką ilość pieczonej ryby, na podwieczorek – sałatkę ze świeżych warzyw, a na kolację – kubeczek jogurtu i trochę warzyw. Przekąską w ciągu dnia może być owoc, np. jabłko.

Najlepsze I Najczęściej Wybierane Preparaty Na Odchudzanie

Aktywność fizyczna wskazana

W trakcie diety 1000 kcal warto zacząć uprawiać jakiś sport i wykonywać ćwiczenia. Nie musi to być bardzo dynamiczna aktywność, wystarczą na początek intensywne, długie spacery, by skłonić organizm do bardziej wzmożonego spalania energii.

Przyda się też trening wspomagający budowę mięśni, ponieważ to mięśnie wymagają większych dawek energii, więc im więcej ich w ciele, tym szybciej pożytkowana jest energia z jedzenia.

Dieta 1000 kalorii opinie

Po tygodniu dieta 1000 kcal należy stopniowo wracać do normalnego sposobu odżywiania. W kolejnych dniach jadłospis może dostarczać 1400 kcal, potem 1700 kcal, i na koniec 2000 kcal. 

Jeśli chcesz bezpiecznie się odchudzać bez efektów jojo to warto przeczytać artykuł jak zacząć odchudzanie warto także sprawdzić najpopularniejsze produkty takie jak:

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}