Ocet jabłkowy na odchudzanie
Odchudzanie potrafi być procesem długim i skomplikowanym, najczęściej dlatego, że źle dobierane są środki prowadzące do tego celu.
Utrata wagi zawsze wymaga określonego planu, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości organizmu. Jest jednak kilka uniwersalnych środków, które w każdym przypadku są w stanie pomóc w uzyskaniu pożądanych rezultatów.
Jedną z takich metod jest stosowanie octu jabłkowego, substancji doskonale znanej i powszechnie dostępnej. Nie każdy jednak ma świadomość, jak wiele korzyści może przynieść regularne przyjmowanie octu jabłkowego. Co zatem kryje się za tym produktem?
Właściwości lecznicze octu jabłkowego
Ocet jabłkowy jest produktem pochodzenia naturalnego, co już na starcie daje mu wielką przewagę nad syntetycznymi suplementami. Ocet nie powstaje w chemicznych laboratoriach, lecz jest pozyskiwany z owoców, mamy więc pewność, że nie będziemy opierać swojej diety na szkodliwych preparatach. Co więcej, każdy może taki ocet jabłkowy przygotować samodzielnie, jest to więc środek tani i łatwo osiągalny.
Warto przy tym pamiętać, że ocet jabłkowy nie tylko pomaga zgubić niechciane kilogramy, ale przy okazji wspomaga też nasze zdrowie, ponieważ jest to środek bardzo bogaty w cenne składniki, tak ja moringa których nie powinno zabraknąć w codziennej diecie wszystkich osób, którym zależy na dobrej kondycji.
I właśnie z tych wszystkich powodów warto stosować ocet jabłkowy regularnie, dodając go do różnych posiłków – ocet świetnie się sprawdza w roli smacznej przyprawy.
Działanie znane od wieków
- Dobroczynny wpływ octu jabłkowego na zdrowie człowieka był znany już w czasach starożytnych.
- Powszechnie stosowano go między innymi w rzymskiej armii, jako środek wzmacniający, bardzo pomocny w znoszeniu trudów żołnierskiego życia.
- Chętnie po ocet jabłkowy sięgali także ludzie z wyższych warstw, jako że dzięki niemu można było usprawnić trawienie po ucztach pełnych ciężkich, tłustych potraw.
- Również w starożytnym Egipcie ocet jabłkowy był w powszechnym użyciu i stosowała go nawet sama Kleopatra.
- Ocet jabłkowy wykorzystywano także w leczeniu różnych dolegliwości, zwłaszcza tych związanych z trawieniem oraz drogami oddechowymi – specyfik ten był stosowany między innymi przez słynnego Hipokratesa.
- W późniejszych wiekach ocet jabłkowy w dalszym ciągu zajmował ważne miejsce w lekarskich apteczkach i do dzisiaj uważa się tę substancję za bardzo wartościowy składnik jadłospisu, o cennych właściwościach leczniczych.
Co zawiera ocet jabłkowy?
Zbawienny wpływ octu jabłkowego na zdrowie i szczupłą figurę to zasługa wielu składników uważanych za niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- Znajdziemy w nim mnóstwo ważnych minerałów i pierwiastków, w tym: potas, magnez, wapń, fosfor, sód, siarkę, żelazo, chlor, fluor i krzem. Dzięki tym składnikom wzmacnia się nasz układ odpornościowy i dzięki temu organizm wolniej się starzeje, co ma także niebagatelny wpływ na metabolizm, a co za tym idzie, także naszą wagę.
- W occie jabłkowym zawarty jest także beta-karoten oraz witaminy: A, B1, B2, B6, C, E oraz P.
Pektyna zawarta w occie i jej wpływ na odchudzanie
Ważnym z punktu widzenia odchudzania składnikiem octu jest pektyna, ponieważ to właśnie dzięki niej trawienie przebiega sprawniej i szybciej, co automatycznie przekłada się na spadek masy ciała.
Dodatkowo pektyna obniża poziom złego cholesterolu, zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych i wzmacnia naczynia krwionośne, co nie tylko chroni przed groźnymi chorobami układu krążenia, ale też ułatwia zachowanie szczupłej sylwetki, bo organizm lepiej gospodaruje zasobami energii i nie zamienia jej w niepotrzebny tłuszcz.
Ocet jabłkowy jak stosować na odchudzanie
Ocet jabłkowy pomaga schudnąć, ponieważ dzięki jego stosowaniu znacznie szybciej odczuwana jest sytość po zjedzonym posiłku, co oznacza, że do zaspokojenia głodu wystarczą nam mniejsze porcje.
Jak działa ocet jabłkowy?
Innymi słowy, dodając ocet, ograniczamy ilość spożywanych kalorii, co w diecie odchudzającej ma największe znaczenie.
Ponadto, ocet jabłkowy pobudza układ trawienny do produkcji większej ilości soków żołądkowych i enzymów trawiennych, co przyspiesza spalanie kalorii. Ocet jabłkowy pomaga też pozbyć się z organizmu szkodliwych toksyn, które mają negatywny wpływ na spalanie kalorii i niebezpiecznie obciążają organizm.
Jak stosować preparat ?
Ocet jabłkowy można po prostu dodawać do jedzenia jak każdą inną przyprawę, oczywiście w rozsądnych ilościach. Ocet fantastycznie poprawia smak sałatek, lekkich sosów, jest też świetnym dodatkiem do różnego rodzaju mięs.
Przeczytaj także: Jak zacząć odchudzanie
Jak pić ocet jabłkowy żeby schudnąć ?
Inny sposób przyjmowania octu to przyrządzanie specjalnej mikstury na jego bazie. Przepis jest bardzo łatwy: jedną lub dwie łyżki octu jabłkowego rozcieńcza się szklanką wody albo soku i taki płyn należy potem pić przed każdym posiłkiem, trzy razy dziennie.
Jak długo trwa taka kuracja oczyszczająca organizm ?
Cała kuracja trwa kilka tygodni, jeśli jednak po spożyciu octu pojawiają się dolegliwości żołądkowe, dawkę mikstury należy zmniejszyć albo przerwać kurację do czasu, aż stan zdrowia się poprawi.
Czy ocet jabłkowy może zaszkodzić ?
Generalnie ocet jabłkowy nie powinien nam zaszkodzić, jeśli stosujemy go z umiarem, niemniej na dietę octową powinny uważać osoby chore na osteoporozę, osoby z poważnymi problemami układu pokarmowego oraz osoby przyjmujące leki – wtedy wskazana jest konsultacja lekarska. Z picia octu powinny też zrezygnować kobiety w ciąży.
Jak przygotować ocet jabłkowy?
Osoby zainteresowane dietą octową mogą kupić ten preparat w wersji gotowej, ale najlepiej będzie przygotować go samodzielnie.
Do tego potrzebne będą świeże jabłka, które należy dokładnie umyć, pokroić na kawałki i zmiksować. Ważne jest przy tym, by do produkcji octu wykorzystać całe owoce, łącznie z nasionami i skórką.
Woda z octem jabłkowym
Tak otrzymaną miazgę jabłkową przekłada się do dużego słoja albo naczynia ceramicznego i następnie zalewa wodą – na kilogram owoców dodaje się dokładnie litr i szklankę wody.
Do tej mikstury wsypuje się 10 dag cukru, 1 dag drożdży piekarniczych oraz dodaje się niewielki kawałek razowego pieczywa. Mieszankę przykrywa się gazą i odstawia w chłodne, ciemne miejsce na dziesięć dni.
Dodatkowe wskazówki do prawidłowgo wykonania
W tym czasie codziennie trzeba kilka razy octowy płyn dokładnie pomieszać, aby fermentacja lepiej przebiegała.
Po dziesięciu dniach gotowy płyn przelewa się przez czystą gazę i znowu wlewa do słoja, dodając kolejne 10 dag cukru. Fermentacja kończy się po około sześciu tygodniach i ocet nadaje się wtedy do spożycia.
Jak jeszcze możesz sobie pomóc ?
Ocet jabłkowy jest bardzo pomocny w utracie nadwagi, ale nie można się spodziewać, że samo jego spożywanie załatwi całą sprawę.
Ocet przyspiesza chudnięcie i ma bardzo dobry wpływ na układ pokarmowy, niemniej naprawdę dobre skutki odniesie się jedynie wtedy, gdy spożywanie octu połączy się ze zdrową, zbilansowaną dietą. Warto więc ciężkie potrawy zastąpić lżejszym jedzeniem, na przykład sałatką z warzyw, skropioną octem jabłkowym.
Jak prawidłowo stosować,dawkować ocet jabłkowy ?
Nie można też w żadnym razie zwiększać zalecanych dawek octu jabłkowego, ponieważ jego nadmiar może przynieść bardzo niepożądane skutki.
Ocet jabłkowy, choć zdrowy i naturalnego pochodzenia, musi być spożywany jedynie w rekomendowanych dawkach, jak każdy inny naturalny suplement.
Agata napisał
Ocet jabłkowy jest świetny,mi bardzo pomógł przy zgadze, stosowałam rożne sposoby a dopiero ocet jabłkowy załatwił sprawę. Pomógł mi zdobyć odpowiednie ph żoładka przez jego zakwaszenie i zgaga mineła 😉