Nadciśnienie tętnicze krwi jest schorzeniem układu krążenia, w którym okresowo lub stale ciśnienie jakie krew wywiera na ścianki naczyń krwionośnych przekracza granicę normy. Jeśli jego siła jest zbyt duża dochodzi wówczas do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co przyczynia się do powstawania dalszych problemów zdrowotnych. Nadciśnienie jest podstępną chorobą, ponieważ rozwija się nie dając wcześniej żadnych niepokojących objawów. Nadciśnienie tętnicze jeśli nie jest leczone może przyczynić się do wystąpienia udaru mózgu, zawału serca.
Kiedy zatem mówimy o nadciśnieniu?
Układ sercowo-naczyniowy (krążenia) jest zamkniętym systemem, po którym krąży krew. Jest ona wtłaczana do naczyń krwionośnych przez serce działające jak pompa. Cały ten system można porównać do sieci rur, stworzonych przez dwa typy naczyń krwionośnych – żyły i tętnice. Ciśnieniem tętniczym nazywać będziemy nacisk krwi na ściany tych naczyń krwionośnych.
Centralną częścią tego systemu krwionośnego jest serce. Jego zadaniem jest toczenie krwi do aorty (największej tętnicy). Następnie z tętnic krew jest rozprzestrzeniana do najdrobniejszych naczyń, zwanych włosowatymi oraz do wszystkich narządów (mózgu, nerek, wątroby itd.). W ten sposób do wszystkich narządów transportowany jest wraz z krwią między innymi tlen i inne produkty odżywcze. Z naczyń włosowatych do krwi docierają niepotrzebne produkty przemiany materii, które łączą się w coraz większe żyły. W sytuacji gdy są coraz bliżej serca tworzą dwie główne żyły – żyłę główną górną i dolną, które przechodzą do serca. Z prawego przedsionka i komory krew dociera do płuc. Tam następuje wymiana gazowa i natlenienie krwi, która bogata w tlen wraca do serca przez lewy przedsionek i komorę i ponownie wtłaczana jest do aorty.
Ta siła, jaką krew wywiera na naczynia krwionośne, nazywana jest ciśnieniem tętniczym.
Ciśnienie to, w zależności od rodzaju naszej aktywności, może przybierać różnorodne wartości. Gdy odpoczywamy, relaksujemy się ciśnienie jest zdecydowanie niższe niż gdy pracujemy intensywnie lub ćwiczymy.
Ciśnienie tętnicze mierzymy przy użyciu ciśnieniomierza. Wartości jakie otrzymujemy odczytuje się w minimetrach słupa rtęci – mmHg.
Wyróżniamy dwa rodzaje ciśnienia tętniczego krwi – skurczowe oraz rozkurczowe.
Ciśnienie tętnicze skurczowe (SBP – ang. systolic blood pressure) to miara siły nacisku krwi na naczynia krwionośne w trakcie skurczu serca. W zapisie wyniku pomiaru ciśnienia wyrażane jest pierwszą liczbą. Ciśnienie tętnicze rozkurczowe (DBP – ang. diastolic blood pressure) jest to ciśnienie krwi wywierane w trakcie rozkurczu serca. W zapisie wyniku pomiaru wyrażane jest drugą liczbą.
Przeczytaj także: UltraCardio+
Co wpływa na ciśnienie tętnicze krwi?
Ciśnienie tętnicze krwi zależy od:
- siły, z jaką krew jest pompowana przez serce do naczyń krwionośnych
- elastyczności ścian naczyń krwionośnych
To właśnie dzięki temu, że krew krąży po całym układzie sercowo – naczyniowym pod pewnym ciśnieniem możliwe jest zaopatrzenie całego organizmu w tlen i inne substancje odżywcze. Najważniejsze jednak znaczenie ma wartość tego ciśnienie. Kiedy ciśnienie jest zbyt niskie organizm może być niedotleniony, natomiast zbyt wysokie ciśnienie prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i powikłań narządowych.
Jakie są normy ciśnienia tętniczego krwi?
Prawidłowe ciśnienie krwi nie przekracza wartości większej niż 140/90 mmHg.
Ciśnienie tętnicze wg normy dzieli się na:
- optymalne < 120 i < 80 mmHg;
- prawidłowe 120–129 i/lub 80–84 mmHg;
- wysokie prawidłowe 130–139 i/lub 85–89 mmHg.
Kiedy wartości ciśnienia tętniczego krwi przekraczają 140/90 mmHg mówimy o nadciśnieniu. Nadciśnienie tętnicze obecnie, należy do chorób cywilizacyjnych i dotyczy ok. 45% wszystkich mieszkańców Europy. Rozpoznajemy je wtedy, gdy podczas 2 wizyt u lekarza – w różnym terminie, stwierdza się podwyższone wartości ciśnienia skurczowego powyżej lub równe 140 mm Hg i/lub rozkurczowego powyżej lub równe 90 mm Hg.
Na co zwrócić szczególną uwagę? Pierwsze sygnały nadciśnienia tętniczego.
W sytuacji kiedy dokonujemy rutynowych badań lub w przypadku spontanicznych pomiarów nadciśnienia tętniczego w domu, w trakcie badań pracowniczych czy w aptece zanotowane wartości pomiarowe naszego ciśnienia tętniczego będą wynosiły powyżej 140/90 mm Hg, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu aby postawił diagnozę. Nie tłumacz wysokich wartości ciśnienia błędem aparatu – ciśnieniomierza, ponieważ przedłuża to czas do rozpoczęcia leczenia. Z problemami jak nadciśnienie pomagają także kaspułki na serce corsanum o czym jest osobny artykuł na stronie.
Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze krwi? Jakie są pierwsze objawy nadciśnienia tętniczego?
U większości osób, w początkowej fazie rozwoju choroby, nadciśnienie tętnicze nie daje objawów chorobowych lub są one bagatelizowane przez pacjenta. Często zdarza się, że tłumaczymy sobie podwyższone ciśnienie tętnicze krwi różnego rodzaju stresem, gorszym okresem, dużym nakładem pracy etc.
Osoby zmagające się z nadciśnieniem mogą przez wiele lat żyć w poczuciu dobrego zdrowia. Tymczasem wysokie wartości ciśnienia podstępnie uszkadzają nerki, wątrobę, serce, mózg oraz pozostałe narządy. Przyczyniają się do zwiększenie ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu.
Ciśnienie tętnicze krwi warto zacząć mierzyć regularnie, kontrolować wówczas, gdy występują częste i uporczywe bóle i zawroty głowy, gdy pojawiają się zaburzenia widzenia lub zaburzenia funkcji seksualnych (zarówno u kobiet jak i u mężczyzn), jeśli odczuwamy ogólny niepokój któremu towarzyszy kołatanie serca, lub występują bóle w klatce piersiowej.
Jeżeli często pojawiają się nawracające zaburzenia w układzie moczowym, epizody osłabienia mięśni, skurcze mięśni, wzmożona potliwość, problemy ze snem i/lub chrapanie, bezdech senny. Jeśli w krótkim odstępie czasu, bez wyraźnej przyczyny wystąpi nagły przyrost masy ciała, a także jeśli nadciśnienie tętnicze jest częstą chorobą wśród członków rodziny powinniśmy je regularnie kontrolować.
Jak można zapobiegać powstawaniu nadciśnienia tętniczego krwi?
Najskuteczniejszą metodą zapobiegającą powstawaniu nadciśnienia tętniczego krwi oraz metodą pozwalającą na jego obniżenie już u osób z postawioną diagnozą jest zmiana stylu życia. Wprowadzenie drobnych zmian może w znaczący sposób poprawić wyniki ciśnienia tętniczego krwi.
Najnowsze badania pokazują korzystny wpływ, na organizm człowieka i obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, diety zawierającej duże ilości świeżych warzyw i owoców. Ponadto skuteczne w walce z obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi jest regularne uprawianie wysiłku fizycznego – około 30 minut dziennie, przez 5 do 7 dni w tygodniu. Rodzaj aktywności nie ma większego znaczenia, ważna jest systematyczność. Można zdecydować się na spacery, jazdę rowerem czy popularny ostatnio jogging. Korzystne efekty obserwuje się także gdy nastąpi redukcja masy ciała. Przeczytaj opinie o Sanuslim, która wspiera organizm podczas redukcji masy ciała.
W obniżaniu nadciśnienia sprawdza się eliminacja soli kuchennej z diety. Zaleca się także by ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, ponieważ zwiększone spożycie alkoholu przyczynia się do występowania udarów mózgu. Konieczne jest rzucenie palenia tytoniu aby skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Wspomagamy się także naturalnymi preparatami które zostały już tutaj opisane jak np: cardioactive krople
Kogo dotyka problem nadciśnienia tętniczego krwi?
U znacznej części osób występuje tzw. pierwotne (samoistne) nadciśnienie tętnicze krwi. Najprościej – można powiedzieć, że jest ono ściśle związane ze stylem życia danego człowieka: siedzący tryb pracy oraz odpoczynku, któremu towarzyszy duży poziom stresu, wysokowęglowodanowa dieta w konsekwencji prowadząca do otyłości brzusznej, częste sięganie do używek (alkohol, papierosy, słodycze). U części osób wpływ na zachorowalność będą miały w dużej mierze czynniki genetyczne. Wskaźnik dziedziczności nadciśnienia tętniczego szacuje się na 35-50%.
Rozróżnia się także nadciśnienie tętnicze wtórne – wywołane np. przyjmowaniem innych leków. Ogromną szkodę w tym przypadku wywołują dostępne bez recepty, w Polsce, leki przeciwbólowe ( tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne), oraz leki jakie przyjmuje się podczas przeziębień, które zawierają efedrynę oraz bardzo popularne napoje energetyzujące bazujące na kofeinie.
Szczególną uwagą należy objąć kobiety, u których podczas ciąży występowało nadciśnienie tętnicze oraz te, które stosują doustne środki antykoncepcyjne.
Przeczytaj także: Tonerin na nadciśnienie
Jak poprawnie wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi?
- Do pomiaru ciśnienia tętniczego wykonywanego w warunkach domowych zaleca się u używanie aparatów automatycznych z mankietem na ramię.
- Przed pomiarem należy wyciszyć się i odpocząć minimum 5 minut, najlepiej w pozycji siedzącej z podpartymi plecami, w cichym spokojnym pomieszczeniu.
- Przez 30 minut przed wykonaniem pomiaru należy powstrzymać się od picia kawy i palenia papierosów.
- Mankiet ciśnieniomierza trzeba założyć na ramię, na którym stwierdzono wyższe ciśnienie, zawsze na wysokości serca ( niezależnie od pozycji ciała).
- Ciśnienie mierzymy rano i wieczorem, dokonując po 2 pomiary w odstępach 2-3 minut. Czynność tą powtarzamy około tygodnia przed wizytą u lekarza.
- Pomiary zapisujemy w dzienniczku kontroli i przedstawiamy je lekarzowi podczas wizyty kontrolnej.
Jakie ryzyko niesie ze sobą nieleczone nadciśnienie tętnicze krwi?
Nieleczone nadciśnienie tętnicze krwi prowadzi do poważnych chorób naczyniowych mózgu ( np. udar), chorób serca takich jak: niewydolność mięśnia sercowego, zawał czy choroba wieńcowa lub niewydolność nerek, miażdżyca kończyn dolnych.
Wszystkie osoby, u których pojawiają się wymienione objawy lub tych którzy podejrzewają u siebie nadciśnienie tętnicze zachęcamy do konsultacji hipertensjologicznej.
Jak wygląda leczenie nadciśnienia tętniczego krwi?
Jeśli rozpoznane zostanie u nas nadciśnienie tętnicze o łagodnym nasileniu – tzn. poniżej 160/100 mm Hg leczenie rozpoczyna się zazwyczaj od wprowadzenia zmian w diecie, redukcji używek oraz regularnej aktywności fizycznej. Na takim etapie rozwoju choroby unika się leczenia farmakologicznego.
Okres wprowadzenia takich zmian trwa około 3 miesiące. Po tym czasie jeśli nie nastąpią zmiany, czyli jeżeli ciśnienie tętnicze krwi nie spadnie poniżej 140/90 mm Hg do leczenia włącza się leki doustne.
Leki przepisane przez lekarza należy dobrać indywidualnie do stanu fizjologicznego pacjenta. We wszystkim najważniejsze jest to by skutecznie obniżyć ciśnienia, po to aby nie dopuścić do uszkodzenia ważnych dla życia narządów.
Przeciwskazania dla chorych na nadciśnienie tętnicze krwi
W sytuacjach szczególnych, kiedy chory na nadciśnienie tętnicze krwi ma inne dolegliwości związane z układem sercowo – naczyniowym lub chorobami serca każdą aktywność fizyczną należy skonsultować z lekarzem specjalistą, wykonać dodatkowe badania kardiologiczne, testy i próby wysiłkowe. Aktywność fizyczną dobiera się i dostosowuje do możliwości pacjenta, ponieważ jest ona jednym z elementów leczenia.
Jakie badania wykonywać przy nadciśnieniu tętniczym?
Najbardziej podstawowym badaniem jakie można wykonać jest kontrola ciśnienia tętniczego krwi. Badanie wykonujemy sami, w warunkach domowych, za pomocą ciśnieniomierza.
Dodatkowo jest zestaw badań rozszerzonych, o których wykonaniu decyduje lekarz prowadzący chorego na nadciśnienie tętnicze.
Aktualnie rozwój medycyny umożliwia dokonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego przez okres 24 godzin podczas normalnej aktywności życiowej pacjenta (tzw. ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia tętniczego), np. w Wielkiej Brytanii, takie badanie jest obowiązkowe dla każdego chorego u którego podejrzewa się nadciśnienie tętnicze krwi. Wykonuje się je przed rozpoczęciem leczenia.
Dodaj komentarz